//
Як визначити якість питної води

Як визначити якість питної води

Як визначити якість питної води

Якість тієї води, яка на регулярній основі вживається людиною, визначається виключно з урахуванням її характеристик і складу. Саме ці критерії оцінки води демонструють, наскільки придатна вона для тієї чи іншої сфери життєдіяльності. Стандарти якості складаються з урахуванням вимог замовника послуги та основних характеристик. Найчастіше вміст води визначається з урахуванням джерела постачання.

В яких випадках питна вода може бути здана на аналіз

Для того щоб зрозуміти, наскільки чиста питна вода, слід звернутися в спеціалізовані організації, співробітники яких здатні провести аналіз якості будь-якої рідини і відповісти на питання про відповідність її чинним стандартам, використовуючи для цієї мети різні методи оцінки води . Виконання подібних перевірок має на увазі дослідження хімічних, фізичних і бактеріологічних властивостей.

Чому якість води бажано досліджувати з певною періодичністю

Відповідно до чинного законодавства хімічний аналіз води повинні час від часу проводити різні підприємства, виконуючи ті чи інші роботи, наприклад, коли мова йде про зведення мостів. Як показує практика, найчастіше визначення якості води замовляють ті організації, які спеціалізуються на випуску бутильованої води. Вони оцінюють якість рідини з свердловин, джерел і водопроводів з метою підтвердження її характеристик, підбираючи відповідні фільтри для води і аналізуючи таким чином їх ефективність. Додатково на їх плечі покладається контроль якості води, яка застосовується в басейнах, вони ж вивчають рідина для поливу рослин і використання в акваріумах.

Що потрібно знати про різні складові води, включаючи епідемічні показники

Одним з основних критеріїв, які в обов’язковому порядку враховуються у процесі проведення аналізу води, є кольоровість. Вона демонструє наявність заліза та інших металів в складі. По суті, саме від кольоровості залежить, наскільки інтенсивно розчинена в рідини органіка – це визначає забрудненість джерела стоків. Допустимий показник в цьому випадку максимально становить 20 градусів.

Такий критерій, як каламутність, демонструє присутність в складі суспензій твердих часток. Неозброєним оком це можна визначити по наявності осаду і ступеня прозорості. У той же час визначення якості питної води за ступенем каламутності здійснюється фотометрическим шляхом, для цієї мети використовується світловий промінь і оцінюється якість проходження його через рідину.

Такий параметр, як запах, безпосередньо залежить від того, чи присутні в воді пахнуть речовини, що потрапили в неї з стоків. При цьому запахи не можуть бути однаковими, вони діляться на природні і штучні. Аналогічно і смак води буває солоним, солодким, кислим або гірким, всі інші ж відтінки відносяться до присмак і оцінка якості води по ним здійснюється відповідно до п’ятибальною системою.

Хімічні показники

Ці параметри безпосередньо демонструють ступінь забрудненості і залежать від того, наскільки глибоко були забрані водні маси для аналізу. Останній проводиться в обов’язковому порядку, уникнути його ні в якому разі не можна, так як забрудненими бувають навіть ті артезіанські свердловини, які характеризуються низьким тиском.

Жорсткість

Ще одна характеристика, яка має на увазі наявність у воді компонентів магнію і кальцію, здатних через певний час перетворитися в нерозчинні солі. Саме вони відповідальні за появу накипу і відкладень на котлах і робочих вузлах побутової техніки. Присутність у складі сухого осаду демонструє рівень концентрації органічних компонентів і розчинених неорганічних солей. Вони можуть порушити сольовий баланс в організмі людини, якщо воду вживати всередину.

Основні типи проведення аналізу води

Останнім часом більш важко стало визначати токсичні сполуки, що містяться у воді, так як обсяг їх може бути незначним. Важливо вести контроль над структурою і складом рідини, так само як і над функціональними інтегральними характеристиками. За допомогою спеціальних метрологічних приладів, використовуючи особливі методи оцінки якості питної води , можна визначити головні хімічні показники, тоді як всі інші перевірки проводяться в умовах лабораторії в залежності від того, наскільки глибокими повинні бути дані аналізу. Всі вони діляться:

  • на хімічні;
  • повні;
  • скорочені;
  • націлені на визначення наявності в складі окремих складових.

Найчастіше скороченого аналізу виявляється цілком достатньо, але в окремих ситуаціях все-таки потрібно глибша методика дослідження води . У будь-якому випадку враховуються всі показники, а порівняно підлягають ті відомості з отриманими характеристиками, де кожен елемент дорівнює гранично-допустимої концентрації, яка ні в якому разі не повинна бути перевищена.

Що являє собою експрес-аналіз питної води

Дане дослідження застосовується для того, щоб прискорити процедуру перевірки і зменшити її собівартість. Таким чином, можна визначити такі показники:

  • кислотно-лужний баланс;
  • органолептичні властивості;
  • біохімічне споживання кисню з атмосфери;
  • кількість адсорбирующих галогенів.

Використовуючи експрес-аналіз, можна істотно зменшити потребу в застосуванні складного обладнання та реактивів, проте якість поверхневої перевірки теж буде відповідним.

call
close
Зворотний дзвінок